Magia Legend

Czarownica wczoraj i dziś

 

W Polsce, w świadomości ludzi i legendach, historia czarownicy nierozerwalnie związana jest z Łysą Górą (inaczej Łysiec). Łysiec stanowił bowiem miejsce działalności miejscowych zielarek oraz idealne miejsce spotkań osób przekazujących tzw. „tajemną wiedzę”. W kulturze pogańskiej oznaczało to liczne święta na cześć Słowiańskich bóstw, palenie ognisk i rytualne tańce. Nie dziwi więc, że z czasem Łysa Góra została skojarzona jako miejsce czarodziejskich sabatów…

 

Również współcześnie pasmo Łysogór osnute jest tajemnicą, łączy się z nim moc legend. Według wielu z nich, podczas magicznych sabatów czarownice miały nie tylko jeść, pić, czy tańczyć, ale i czarować aż do "pierwszego piania kura", a na magiczne spotkania zlatywały się na miotłach. Być może to ostanie przekonanie łączy się ze znaczeniem staro-germańskiego słowa „hagazussa" – najstarszej formy wyrazu „czarownica", które oznacza kobietę latającą na żerdzi z płotu". Żerdź z czasem została zamieniona na miotłę, uznawaną za symbol oczyszczania i wypędzania. Wizerunek świętokrzyskiej czarownicy sięga zatem przeniesionych na ziemie polskie wyobrażeń antycznych i germańskich.

 

A jak to jest dzisiaj z czarownicami, także tymi świętokrzyskimi? Czarownice po wiekach prześladowań i pomówień, znów są piękne, młode i utalentowane. Słowo magia, które kiedyś budziło przede wszystkim lęk, obecnie zostało przewartościowane na tyle, iż stało się określeniem pożądanym i pociągającym. Współcześnie magiczny oznacza: niezwykły, nieprzeciętny, mający moc. To wszystko sprawiło, że Świętokrzyska Czarownica nie tylko nie została przeniesiona do lamusa, ale stała się symbolem regionu, gdzie można podążać jej szlakiem i szukać miejsc Jej działalności.

 

W przyrodzie nic nie ginie. Nie zginie zatem i magia. W  świecie zdominowanym przez technikę i naukę wydawać by się mogło, że nie ma już miejsca na czary, a jedynie na racjonalny umysł, który wszystko wyjaśni empirycznie. Okazuje się jednak, że Czarownica, zwłaszcza Świętokrzyska, będąc kobietą wysoce wykształconą i ciekawą świata, odnajduje się i w takiej rzeczywistości.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Zapraszamy do wysłuchania najpopularniejszych Legend Świętokrzyskich

Materiały udostępnione dzięki uprzejmości Radia Kielce

 

 

 

 

Dąb Bartek
Diabelski skarb pod Niekłaniem
Dobry, biedny stampor
Dzioły
Jan i dzikie konie
Jasiek co leki ważył i hutę założył
Maryjka co tkała rąbki lniane
Miedzianowłosa
Nowy Korczyn
O Oswaldzie i Odrowążu
O polowaniu na lisy w Nietulisku
Ostrowiec
Powstanie Nidy, Nidzicy i Skalbmierza
Rataje słupskie
Rękawiczki Królowej Jadwigi
Rozpustna księżniczka
Rudowłosa Malwina i czarownice
Skargan i orzeł
Studzienka zdrowia
Świętokrzyskie czarownice
Tarczkowska topielica
Tekla i skarby pod kapliczką
Trzy siostry i źródło świętego Franciszka
Tur z Kargowa
Wężowe skóry
Wieś Piaski
Wilczyce
Wisława i Helgunda
Zaginiony dzwon
Zbój Madej i jabłoń
Zbóje co na nice chodzili
Złośliwy diabeł i sprytny Masło
Zniknięcie wierzchołka Łysicy
Żołnierz, karzeł i koszary